جستجو در سایت

عضویت / ورود

مزایای عضویت

رادیو آرمانشهر بانک مقالات آژانس عکس
صفحه اصلی
اخبار معماری
آژانس عکس
بانک مقالات
نمایه نشریات
بانک پایان نامه ها


/ برنامه های مرکز


الگوهای شهرهای ایرانی اسلامی در مركز معماری حوزه هنری

  به گزارش روابط عمومی مرکز معماری حوزه هنری، امیر محمد خانی، مدیر مركز معماری حوزه هنری با اعلام این خبر گفت: مسئله مهمی كه امروزه در معماری كشورمان به معضلی جدی تبدیل شده است، نبود الگویی جامع وكامل برای معماری كشورمان است كه طی فرآیندی به هم پیوسته محقق خواهد شد، این فرایند دارای قطعاتی است كه قطعه اول همفكری اتدیشه‌مندان درباره معماری ایرانی- اسلامی را شامل می‌شود.
 

محمدخانی تاكید كرد: پیدا كردن الگوهای معماری ایرانی-اسلامی مبتنی بر ارزش های دینی وملی كه تا حدودی می‌توان آن را در معماری گذشته پیدا كرد و از سوی دیگر توجه به معماری مربوط به نیازهای امروز با رویكردی آینده‌نگرانه در معماری از جمله اهدافی‌ است كه در سلسله نشست های معماری به آنها خواهیم رسید. رئیس دانشكده معماری سوره همچنین در ادامه توجه به گفتمان و افكار غالب میان ایرانیان را كه تمامی ایرانیان به آنها اعتقاد دارند، مثل شاخص‌های ظلم‌ستیزی، عدالت‌خواهی، استقلال‌طلبی وخود باوری را، در ارائه الگوی معماری بسیار تعیین‌كننده دانست واز سوی دیگر توجه به نگا‌ه‌های خلاقانه اندیشه‌مندان و استادان را در این نشست‌ها بسیار مهم قلمداد كرد.
محمد خانی در آخر در پاسخ به این پرسش كه دلیل انتخاب بررسی الگوهای شهرهای ایرانی اسلامی به عنوان اولین موضوع در نشست های معماری چیست گفت: از آنجا كه شهرهای ایران علاوه بر نگاه‌های مشترك اهالی آنها دارای فضای اقلیمی خاص خود هستند، در نتیجه معماری در شهرهای گذشته ما باتوجه به اقلیم هر ناحیه متفاوت از دیگر نواحی بوده است؛ همانند استفاده از بادگیرها یا طراحی محله ها در برخی شهرها. ماسعی می‌كنیم در این نشست‌ها با گردآوری پژوهش‌ها ومطالعات استادان و اندیشه‌مندان در این حوزه كه به صورت فراخوانی در دانشگاه‌ها ومراكز عمومی اعلام شده است، الگوهای قابل توسعه را در شهرهای ایران پیدا كنیم وبا این جمع‌بندی به الگویی خاص برسیم.

علاقه‌مندان به مباحث معماری می‌توانند برای شركت در این نشست‌ها به نشانی : خیابان انقلاب- انتهای خیابان فلسطین جنوبی- كوچه لقمان الدوله ادهم، پلاك 7 مراجعه كنندیا با شماره 0216648786 تماس بگیرند

 


تاریخ انتشار : 29/8/1392 | 1579 بازدید | نسخه قابل چاپ


نظرات

نام :

ایمیل :

نظر :

کد امنیتی :