جستجو در سایت

عضویت / ورود

مزایای عضویت

رادیو آرمانشهر بانک مقالات آژانس عکس
صفحه اصلی
اخبار معماری
آژانس عکس
بانک مقالات
نمایه نشریات
بانک پایان نامه هاجشنواره ملی معماری اسلامی برگزار می‌شود

جشنواره ملی معماری اسلامی برگزار می‌شود

علی فروزانفر، مدیر مركز معماری اسلامی، گفت: جشنواره ملی معماری اسلامی را برگزار می‌كنیم و در آن به معرفی بهترین طرح‌های معماری می‌پردازیم تا مردم معیار درستی برای انتخاب داشته باشند.
نشست خبری مهندس علی فروزانفر مدیر مركز معماری اسلامی، صبح امروز یك‌شنبه 23 آبان 1395 در حوزه هنری برگزار شد. فروزانفر در ابتدای صحبت‌هایش گفت: امروز می‌خواهیم علاوه بر بیان برنامه‌های مركز معماری، از طرح یادمان شهیدان غواص هم رونمایی كنیم. همان‌طور كه می‌دانید در مرداد 1394 پیكر دو تن از شهیدان غواص در حیاط حوزه هنری تدفین شد. از آن زمان مركز معماری موظف شد تا با كمال افتخار مقبره این دو شهید را براساس اصول معماری اسلامی طراحی و اجرا كند. طرح این یادمان نهایی شد و هم اكنون در حال ساخت است و طبق برنامه‌ای كه داریم در اوایل دی 1395 اجرایش نهایی می‌شود.
 
فروزانفر درباره برنامه‌های مركز معماری اسلامی گفت: این مركز پیگیر معماری ایرانی – اسلامی است. در تابستان امسال تغییر ساختاری در مركز داشتیم و در نهایت مركز معماری اسلامی شكل گرفت. برهمین اساس، سلسله برنامه‌هایی برای نیمه دوم سال 1395 و نیمه نخست سال 1396 در نظر گرفته‌ایم.
 
مدیر مركز معماری حوزه هنری تاكید كرد: یكی از دلایل ایجاد تغییر ساختار در مركز معماری این بود كه باری بر دوشمان بگذاریم تا به صورتی دغدغه‌مند، جدی و عملی به حوزه معماری اسلامی وارد شویم. هركدام از برنامه‌هایی كه برای یك سال آینده در نظر گرفته‌ایم برای این است كه نسل جدید و جوانی كه دغدغه‌مند هستند را وارد این عرصه كنیم.
 
وی ادامه داد:‌ اصلی‌ترین برنامه‌ای كه برگزاری آن را در نظر داریم، «جشنواره ملی معماری ایرانی اسلامی» است. این جشنواره اردیبهشت 1396 در هفته معمار برگزار می‌شود. در كنار این جشنواره برنامه‌های جنبی دیگری مانند نمایشگاه آثار، كارگاه‌های آموزشی و تقدیر از چهره‌های ماندگار حوزه معماری را در دستور كار داریم.
 
فروزانفر تأكید كرد: در این مسابقه طرح برگزیده را انتخاب می‌كنیم و به عنوان نمونه به جامعه معرفی می‌كنیم. همین كار معیار را به مردم معرفی می‌كند و دست آنان را در انتخاب طرح درست باز می‌كند.
 
مدیر مركز معماری حوزه هنری گفت: همچنین مسابقه عكاسی معماری اسلامی و غیر اسلامی را در زمستان سال جاری با رویكردی نقادانه و البته طنازانه برگزار می‌كنیم. این جشنواره می‌خواهد معضلات موجود در این زمینه را بیان كند و به نمایش ناهنجاری‌ها و فاصله معماری معاصر با معماری زیبای گذشته اختصاص دارد.
 
مدیر مركز معماری اسلامی در پاسخ به این سوال كه چرا بنیاد معماری انقلاب اسلامی هم خود را به عنوان متولیِ برگزاریِ جشنواره ملی معماری ایرانی اسلامی معرفی كرده، گفت: بنیاد معماری انقلاب اسلامی فعالیت‌هایش را دوش به دوش با مركز معماری اسلامی پیش می‌برد. این جشنواره مسابقه‌ای است كه در بدنه حوزه هنری برگزار می‌شود.
 
فروزانفر در بخش دیگری از صحبت‌هایش به معضلات عرصه معماری اشاره كرد و تاكید كرد: در سال‌های گذشته بودجه‌های بسیاری به عرصه معماری اسلامی اختصاص داده شده اما تقریبا هیچ عملی در این زمینه انجام نشده است. دور هم جمع می‌شویم و می‌گوییم كه معماری اسلامی خوب است، اما این‌ها فقط درحد گفتمان باقی می‌ماند.
 
وی ادامه داد: ما با همه شهرداری‌های سراسر كشور وارد مكاتبه شده‌ایم و با آن ها ارتباط برقرار كرده‌ایم. اما این ارتباط‌ها و تعامل‌ها باید دوسویه باشد. خوشبختانه در حال حاضر دستِ بساز‌بفروش‌ها و افراد غیر متخصص در امر ساخت ‌و سازها نسبت به 10 سال گذشته كمتر شده است. امیدوارم كه اوضاع روز به روز بهتر و بهتر شود.

 


تاریخ انتشار : 25/8/1395 | 795 بازدید | نسخه قابل چاپ


نظرات

نام :

ایمیل :

نظر :

کد امنیتی :