جستجو در سایت

عضویت / ورود

مزایای عضویت

رادیو آرمانشهر بانک مقالات آژانس عکس
صفحه اصلی
اخبار معماری
آژانس عکس
بانک مقالات
نمایه نشریات
بانک پایان نامه هااولین هم اندیشی اهالی رسانه با مهندس علی فروزانفر مدیر مرکز معماری اسلامی حوزه هنری

اولین هم اندیشی اهالی رسانه در حوزه معماری، صبح روز یکشنبه ۲۳ آبان ماه ۹۵، با حضور مهندس علی فروزانفر، مدیر مرکز معماری اسلامی حوزه هنری و جمعی از اصحاب رسانه، در سالن کنفرانس زنده یاد سلمان هراتی حوزه هنری برگزار شد.

مهندس علی فروزانفر، مدیر مرکز معماری اسلامی حوزه هنری، در ابتدای این نشست خبری گفت: مرکز معماری اسلامی، مروج  معماری ایرانی – اسلامی و تکیه بر ویژگی‌های مثبت این نوع معماری است.

وی به احداث مقبره و یادمان برای دو تن از شهدای غواص که در حیاط حوزه هنری آرام گرفته اند، اشاره کرد و اظهار داشت: تابستان ۱۳۹۴، این دو شهید در حیاط مرکزی دفن شدند و مرکز معماری اسلامی، موظف شد تا مقبره‌ای برای این دو بزرگوار احداث کند. به همین خاطر، طراحی این بنا بر اساس اصول معماری ایرانی- اسلامی آغاز شد و اوایل دی ماه سال جاری از این بنا رونمایی خواهد شد.

مدیر مرکز معماری اسلامی حوزه هنری، با اشاره به سایر برنامه‌های مرکز معماری اسلامی گفت: همایش «شهر اسلامی؛ فرصت‌ها و چالش‌ها» از دیگر برنامه‌های ماست. همچنین قرار است نشست ها و هم‌اندیشی‌هایی داشته باشیم و مبانی نظری معماری ایرانی- اسلامی را تدوین کنیم. علاوه بر آن، قرار است مسابقه عکاسی «معماری اسلامی – معماری غیراسلامی» برگزار شود که در قالب طنز به نقد معماری بی هویتی می‌پردازد که در سال‌های اخیر شکل گرفته و رشد کرده است.

مهندس فروزانفر، پیرامون اینکه حوزه هنری چه تعاملی با شهرداری‌ها در این حوزه داشته است، گفت: ما با بدنه شهرداری‌ها در مراکز استان‌های مختلف ارتباط برقرار کرده‌ایم و همه تلاش ما این است که حوزه در این زمینه هم، چون فیلم و ادبیات فعال شود.

وی در ادامه اظهار داشت: هدف حوزه هنری، فرهنگ‌ سازی در زمینه معماری باهویت است. حتی نگاه ما این نیست که همه ساختمان‌ها از پایه و اساس تغییر کنند حتی اگر نما و پوسته خانه‌ها هم هویت تازه پیدا کند، اتفاق خوشایندی است. خوشبختانه در حال حاضر در شهرداری ها و سازمان نظام مهندسی، تغییراتی اتفاق افتاده و دست بساز و بفروش‌های غیرمتخصص بسته شده است.

مدیر مرکز معماری اسلامی حوزه هنری، به ضرورت معاصرسازی معماری ایرانی اسلامی اشاره و بیان کرد: کافی است شهرداری اعلام کند هرکس از نمای ایرانی بهره ببرد یا از کتیبه استفاده کند، ۱۰ درصد عوارض شهرداری به او بخشیده می شود. آن وقت خواهید دید که بسیاری به معماری با هویت علاقه‌مند می‌شوند چرا که با این نوع معماری آشنا هستند و این سبک، خانه پدرها و پدربزرگ‌ها را به خاطرشان می آورد. اما ما باید معماری قدیم خود را حتی به صورت حداقلی معاصرسازی کنیم. برای مثال در معماری ما از کتیبه استفاده می شده چه اشکال دارد در ساختمان‌های امروز هم از بیتی برای خوشامدگویی بهره گرفته شود؟

مهندس فروزانفر، به ضرورت تدوین یک ضابطه از سوی شهرداری اشاره کرد و بیان نمود: خوب است شهرداری به عنوان متولی اصلی شهر، ضوابطی را تعیین و تدوین کند. همچنین یک سری مشوق‌ها برای کسانی که معماری هویتی را الگوی ساخت و ساز خود قرار می دهند در نظر بگیرد اما جای تاسف است که در بسیاری از سازمان ها، بودجه‌هایی برای معماری و همچنین سبک زندگی ایرانی- اسلامی در نظر گرفته شده اما هیچ خروجی خاصی وجود ندارد و اقدام عملی صورت نمی‌گیرد.

وی در ادامه، به برگزاری نخستین جشنواره ملی معماری ایران اشاره کرد و گفت: در کشور ما جوایز فراوانی در حوزه معماری و شهرسازی وجود نداشته و جای خالی جایزه معماری در کنار جشنواره‌های مختلف فجر احساس می‌شود؛ از این رو بر آن شدیم تا برای نخستین بار جشنواره ملی معماری ایران را برگزار کنیم.

مدیر مرکز معماری اسلامی حوزه هنری، تصریح کرد: جشنواره ملی معماری ایران فرصت مناسبی برای نمایش ظرفیت‌های کشور در حوزه معماری و شهرسازی است. قرار است این جشنواره به صورت سالانه برگزار شود و رشته‌ها و حوزه‌های مختلف از جمله طراحی، ساخت و مدیریت تا ترسیم نقشه‌ها مورد ارزیابی قرار گیرند.

مهندس فروزانفرادامه داد: بنیاد معماری انقلاب اسلامی نیز از جمله نهادهایی است که در چارچوب معماری هویتی فعالیت می‌کند و حوزه هنری از ابتدا با این موسسه همکاری داشته و یار و یاور این بنیاد بوده است؛ این مسابقه هم با مشارکت بنیاد معماری انقلاب و مرکز معماری اسلامی برگزار خواهد شد.

مدیر مرکز معماری اسلامی حوزه هنری، در پایان سخنان خود، هدف از برگزاری این مسابقه را معرفی آثار برتر در حوزه معماری ایرانی- اسلامی دانست و اظهار داشت: با اجرای این مسابقه بر آن هستیم تا نمونه‌هایی را به صورت الگوی عملی معرفی کنیم و از مردم بخواهیم تا از این نمونه‌ها الگوبرداری کنند.
تاریخ انتشار : 25/8/1395 | 791 بازدید | نسخه قابل چاپ


نظرات

نام :

ایمیل :

نظر :

کد امنیتی :