احیاگر گچبری خانه‌های تاریخی کاشان (#خانه_عامری‌ها و #طباطبایی‌ها) و خالق تزیینات گچبری در #معماری_معاصر_ایران (مسجد شهرک غرب و پروژه بازار بزرگ ایران) و نویسنده کتاب‌های «تکنولوژی گچبری و گچکاری» و «احیای هنرهای از یاد رفته»

استاد”مرتضی مطیفی فرد” درطی پنجاه و سه سال کارحرفه ای مستمر
استادمرتضی مطیفی‌فرد باهمکاری سازمان میراث فرهنگی،مرمت و بازسازی آثاری از قبیل: محراب اولجایتوی مسجد جامع اصفهان، خانه امیر نظام و خانه مجتهد تبریزی و بازسازی مقرنس‌های خانه ارشادی اردبیل که از دوره صفویه به جای مانده بود را درکارنامه ی کاری خودداراهستند. وی همچنین توانسته بازسازی بقعه شیخ جبرائیل کلخوران و مرمت قطاربندیان مربوط به دورۀ ایلخانی را در کرمانشاه، مرمت حمام حسن خان و شهباز خان دورۀ صفویه، گنبد سبز اثر دوره ایلخانی و کاروانسرای امین آباد شهرضا، قسمتی از خانه فهادان یزد مربوط به دوران قاجار و غیره را انجام دهد.
.
. استاد مطیفی‌فرد در مدت 53 سال کار حرفه‌ای مستمر در عرصه یادگیری و آموزش هنر گچ‌بری توانست بیش از 250 شاگرد را به مقام استادی رسانده و آموخته‌های خود را بی‌دریغ به آن‌ها انتقال دهد. این امر نه تنها مسبب آن شد تا بخشی از هنر این مرزوبوم حفظ و اشاعه گردد، بلکه حلقه واسطی شد تا پیوندی محکم میان بخشی از اندوخته‌های هنری گذشتگان با آیندگان فراهم شود که به نوبه خود شایسته تقدیر و ستایش است.
ایشان همچنین توانستند آثار ماندگاری در سبک‌های مختلف گچ‌بری شامل: قطاربندی، رسمی‌بندی، یزد‌بندی، ساروج‌کاری و غیره در اقصی نقاط کشور از خود بر جای گذارند. از نمونۀ این آثار می‌توان به گچ‌بری مسجد جامع شهرک قدس در تهران، گچ‌بری گنبد بزرگ ساختمان قائمیه در اصفهان، هتل ارم کیش، مسجد شهرک جم در تهران و هزاران کار