Asset-1@20x (2)
ورود و عضویت
0
سبد خرید شما خالی است

برگزاری کارگاه کوفی‌نویسی تزیینی روی سفال در یزد

0 دیدگاه
گذر و درنگ
حدودا 10 دقیقه برای مطالعه

برگزاری کارگاه کوفی‌نویسی تزیینی روی سفال در یزد

با هدف ترویج و احیاء هنرهای معماری سنتی ایرانی ـ اسلامی کارگاه کوفی‌نویسی تزیینی روی سفال با حضور همایون مقدس در یزد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، به همت مرکز معماری اسلامی حوزه هنری کارگاه کوفی‌نویسی تزیینی روی سفال با تمرکز بر آرایه‌های سفالینه نوشته‌های نیشابوری با حضور همایون مقدس و جمعی از هنرمندان، هنرجویان و فعالان عرصه معماری از استان‌های مختلف در بافت تاریخی شهر میراث جهانی یزد برگزار شد.

همایون مقدس در این کارگاه با اشاره به ارزش و اعتبار ظروف سفال‌نوشته و کتیبه‌های کوفی سفال نیشابور، در خصوص ویژگی‌ها، نقوش و علل زیبایی این آثار مطالبی را بیان کرد.

هنرجویان در ادامه با موتیف‌ها و عناصر تزئینی، فرم‌های هندسی، گیاهی و تصویری و همچنین شیوه تولید نمونه‌های امروزی این آثار بر اساس همان نگاه و ترکیب‌بندی، آشنا شدند.

این مدرس دانشگاه همچنین بر حفظ و احیاء خط کوفی تأکید کرد و افزود: هرچند بیش از 10 قرن از تولید این آثار گذشته ولی تلاش می‌کنیم به همت هنرجویان و علاقه‌مندان به این نوع ظروف، نمونه این آثار فرهنگی که تقریبا فراموش شده را دوباره یادآوری و احیاء کنیم.

وی با بیان اینکه فرهنگ تبلیغاتی امروز بسیار به خط کوفی وابسته است، گفت: ما می‌توانیم ریشه‌های کالیگرافی، طراحی حروف، ترکیب‌بندی یا کمپوزیسیون شناسی و حتی ریشه‌های هنر آبستره یا انتزاعی را در فرهنگ سفال‌نوشته‌ها به خصوص در خط‌شناسی و فونت‌شناسی پیدا کنیم.

این پژوهشگر حوزه خط و گرافیک خاطرنشان کرد: در این دوره‌ که با بحران هویت در تبلیغات و فرهنگ مواجه هستیم، خط کوفی می‌تواند در راهنمایی ما برای رسیدن به سرچشمه‌هایی که از لحاظ فرم، نقوش و طراحی حروف بسیار غنی و کارگشا است، نقش تعیین‌کننده‌ای داشته باشد.

در ادامه، هنرجویان با راهنمایی مدرس کارگاه، آثاری را بر اساس ظروف و کتیبه‌های کوفی نیشابوری بر روی سفال خلق کردند. بازدید از کتیبه‌های کوفی مسجد جامع و ابنیه تاریخی یزد از دیگر برنامه‌های این کارگاه بود. این کارگاه آموزشی در قالب رویداد «گذر و درنگ» در معماری ایران با همکاری مرکز معماری اسلامی حوزه هنری انقلاب اسلامی و حوزه هنری استان یزد برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *