Asset-1@20x (2)
ورود و عضویت
0
سبد خرید شما خالی است

مصطفی مومنی راد، مدیر مرکز معماری اسلامی از اختصاص بودجه 300 میلیون تومانی این مرکز برای حمایت از طرح و پژوهش‌های علمی حوزه معماری ایرانی اسلامی خبر داد.

0 دیدگاه
فراخوان
حدود 10 دقیقه دقیقه برای مطالعه

مصطفی مومنی راد، مدیر مرکز معماری اسلامی از اختصاص بودجه 300 میلیون تومانی این مرکز برای حمایت از طرح و پژوهش‌های علمی حوزه معماری ایرانی اسلامی خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز معماری اسلامی به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری ،نشست خبری اعلام فراخوان طرح حمایت از پروژه‌های علمی، پژوهشی معماری ایرانی اسلامی امروز يكشبه ۲۰ آذرماه با حضور مصطفی مومنی‌راد، مدیر مرکز معماری حوزه هنری و سید امیرحسینی، دبیر فراخوان در سالن صفارزاده حوزه هنری برگزار شد.

 

مصطفی مومنی راد در بخش آغازین اين نشست به فعالیت و رویکرد مرکز معماری حوزه هنری اشاره کرد و گفت: باتوجه به اهداف ورسالت‌های تعریف شده، مرکز معماری از ابتدای امسال با انجام بازنگري روی فعالیت‌های خود، در زمینه ارتباط با فضای دانشگاهی کشور، روی طرحی متمرکز شد که امروز فراخوان آن اعلام می‌شود.

وی ادامه داد: در حوزه معماری ایرانی- اسلامی، پژوهش‌های زیادی طی چند سال اخیر در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها انجام شده و نگاه ما در این طرح این است که پژوهش‌هایی که در عین حال روش‌مند هستند و فرآیند علمی و پژوهشی در آنها اتفاق می‌افتد، نسبت مستقیمی با مشکلات کشور در حوزه معماری و شهرسازی داشته باشند و این خط مشی اصلی ما است. مدیر مرکز معماری حوزه هنری تاکید کرد: فعالیت مرکز معماری سابقا در مرز تحقق و عملیات اجرایی و دستاورهای عملی بوده است؛ بنابراین با انتشار فراخوان حمایت از پژوهش‌های علمی، پژوهشی معماری ایرانی- اسلامی و یک فراخوان دیگر که در آینده اعلام می‌شود. ( که برای طرح‌های فناورانه و نوآورانه در حوزه معماری نوسازی) است، به دنبال نسبت گرفتن معماری با مسائل مردم و کشور است.

وی گفت: فضای آکادمیک علمی به واسطه دغدغه پیشرو بودن و حضور در عرصه‌های نو شاید از مسائل روز و مشکلات مدیریت و اجرایی فاصله می‌گیرد و معماری هم در این مقوله مستثنی نیست و مسائلی که دانشجویان با آن درگیر هستند، فاصله زیادی با آنچه در واقعیت کشور مواجه هستیم دارد؛ لذا به عنوان مشخصه اصلی، در حال ارتباط‌گیری با ارگان‌ها و سازمان ها هستیم تا نیازها و مسائل حل نشده در حوزه معماری با ما به اشتراک گذاشته شود و برای دریافت راهکار به پژوهشگران برسد.

مومنی راد در سخنانش بیان کرد: ما به واسطه ارتباط قبلی با فضای دانشگاهی، فکر می‌کنیم بتوانیم کمک شایانی در رفع مشکلات موجود در حوزه معماری داشته باشیم.

در بخش بعدی این نشست، محمد ارفع، مدیر روابط عمومی مرکز معماری ضمن اشاره به اینکه این مجموعه سعی در تربیت معماران طراز اول انقلاب دارد تا معماری از روزمرگی و غالب شدن تکنولوژی بر هنر خارج شود، سایت و سامانه جامع معماران جوان را که با هدف دسترسی راحت‌تر هنرجویان به اطلاعات جامع معماری، کلاس‌های آموزشی، جلسات نقد و بررسی و همایش‌های مرکز معماری طراحی شده، معرفی کرد.

حسینی دبیر فراخوان طرح حمایت از پژوهش‌های علمی، پژوهشی معماری ایرانی- اسلامی نیز در این نشست اعلام کرد: مرکز معماریبرای خود یک نقش میان‌بخشی در نظر گرفته و قرار است زنجیره‌ای از پژوهش‌ها تا کاربرد و رسیدن به عملیات میدانی را برعهده بگیرد.

وی اظهار کرد: در این فراخوان موضوعات بیشتر جنبه کاربردی دارند تا نظری باشند و اگر وجه نظری آن بیشتر به چشم می آید به این دلیل است که خلا نظری در آن حوزه وجود دارد.

وی در ادامه به موضوعات فراخوان اشاره کرد و گفت: برخی موضوعات کلان هستند که از جمله آن هویت، سبک زندگی، ایجاد شهرهای جدید و مسکن است. از سويی، باتوجه به فعالیت‌هاي دیگر مرکز معماری، اولویت‌های دیگری نیز در این فراخوان در نظر گرفته شده است كه از ميان آنها کتاب، مقالات و دستاوردهای پژوهشی درباره اسکان غیررسمی و بافت فرسوده و حاشیه‌نشینی از اولویت برخوردار خواهند بود.

دبیر فراخوان طرح حمایت از پژوهش های علمی پژوهشی معماری ایرانی اسلامی تاکید کرد: اولویت دیگر که ممکن است بیشتر مورد توجه قرار گیرد، یادمان‌های دفاع مقدس و آرامگاه‌ها است که در فرهنگ‌سازی و زنده نگاه داشتن فرهنگ مقاومت تاثیرگذار هستند و با فعالیت امسال مرکز معماری همخوانی دارد.

وی با اشاره به اینکه موضوعات مطرح شده از سوی پژوهشگران نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت اظهار کرد: مرکز معماری مرکز و تریبونی است که به طرح‌هایی که در دانشگاه ها تولید شده و خیلی به گوش مردم و دولتمردان و سیاستمداران نرسیده، ضریب می‌دهد و فرصت مطرح سازی و گفتمان سازی تحت عنوان دستاوردهای پژوهشی را برای آنها فراهم می کند.

حسینی درباره حمایت‌ها در طرح حمایت از پژوهش های علمی، پژوهشی معماری ایرانی- اسلامی بیان کرد: ما سه دسته حمایت خواهیم داشت. اولین حمایت، حمایت مالی در طول تحقیق است که با نظارت ناظر علمی که از سوی مرکز معماری معرفی می شود به پژوهشگران تعلق خواهد گرفت. دومین حمایت، جایزه است که بدون توجه به جاری بودن طرح یا در حال تحقیق بودن به افراد اختصاص می یابد. آنچه طی دو یا سه سال اخیر در قالب مقاله و طرح انجام شده باشد نیز شامل این بخش خواهد شد.

وی افزود: سومین حمایت، حمایت معنوی است که مرکز معماری با ایجاد زمینه شنیده شدن پژوهش ها در قالب وبینار و نشست‌ها و عملیات رسانه‌ای برای پژوهشگران محقق می‌شود.

در ادامه و در بخش پرسش و پاسخ این نشست، مومنی راد، مدیر مرکز معماری درباره ضمانتی که برای اجرای طرح های پژوهشی وجود دارد گفت: آنچه هدفگذاری کردیم، یک شبکه سازی میان ذی نفعان و فعالان حوزه معماری کشور است. سازمان های متولی شهر، گاه به دنبال راهکار جدی هستند یا با معضلی در یک محل خاص مواجه می‌شوند که درخواست‌ها برای پژوهش در آن موضوع با توجه به ارتباطات مرکز معماری به دست ما می‌رسد و ما برنامه‌ریزی کردیم تا با این طرح ها تمرکز بیشتری روی راهکارها بگذاریم.

مومنی راد افزود: آنچه در طرح حمایت از پژوهش‌های علمی، پژوهشی معماری ایرانی- اسلامی محقق می شود تعامل قوی است که در صورت هم افزایی، در حوزه عمل نیز اجرایی می شود.

وی با تاکید بر اینکه رسیدن به یک اتفاق از مرحله پژوهش تا عملیات، به دلیل تغییر مدیریت و نگاه سلیقه ای مدیران کار آسانی نیست تصریح کرد: در ترم آینده در دانشگاه علم و صنعت و دانشگاه تهران روی یک مسئله مشخص سکونت در یکی از شهرستان های جنوب کشور متمرکز هستیم تا به راه حل نزدیک شویم.

مدیر مرکز معماری در سخنانش بر این نکته اشاره کرد که این مرکز تمرکز خود را روی الگوسازی قرار داده تا با ایجاد جریان در فضای علمی در واقعیت اتفاقات خوبی به ثمر بنشیند.

مومنی راد در پاسخ به این سوال که سبک باستانی آیا در حیطه معماری ایرانی قرار می‌گیرد گفت: در بحث تعریف معماری ایرانی-اسلامی شاید در فضای تخصصی بحث‌های زیادی شکل گرفته است. ما داشته هایی در معماری سنتی‌مان داریم که با توجه به خرد معماران و متناسب با فرهنگ بوجود آمده است. در حوزه معماری، اصالت با اصول معماری سنتی ما است که ممکن است در سبک و کالبد بروزهای متفاوتی داشته باشد و در دوره ای سبکی به اوج رسیده باشد.

وی با تاکید بر اینکه آنچه به آن اصالت داده می شود، اصولی است که در معماری وجود داشته و نه برداشت اولیه ذهنی مخاطب از کالبد، اعلام کرد: تمرکز ما این بود که معماری مردمی و پاسخگو را هدف‌گذاری کنیم و به آنچه که بدون تکلف در خدمت زمینه‌سازی زندگی با کیفیت قرار گرفته و بر اساس فرهنگ و بوم منطقه بوده، توجه شود. مدیر مرکز معماری درباره حمایت‌های معنوی به خبرنگاران گفت: حمایت معنوی به معنای زمینه‌سازی برای دیده‌شدن طرح ها و استفاده از دستاوردها است؛ برای مثال مشورت‌های علمی یا منتشر کردن پژوهش در نشریات یا برگزاری نشست‌هایی در برنامه‌های حوزه معماری صدا و سیما است.

وی درباره میزان حمایت تشریح کرد: مبلغ ۳ تا ۱۵ میلیون توماني در هزینه حین پژوهش در نظر گرفته شده و در دوره اول اجرای این طرح ۳۰۰ میلیون تومان برآورد مالی انجام شده است که در دوره های بعدی مجددا تامین اعتبار خواهد شد.

حسینی در بخش پایانی این نشست به اهمیت طرح ها با توجه به مشکلات روز جامعه تاکید کرد و در ادامه طرح کاربردی مالکیت اراضی موات که در دوره انقلاب اسلامی به دلیل افزایش حاشیه نشینی در شهرها اجرایی شد را مثال زد و به طرح مالیات زمین به عنوان یک راهکار برای کاهش مشکلات امروزاشاره کرد. در بخش پایانی این نشست هم پوستر طرح حمایت از پژوهش‌های علمی پژوهشی معماری ایرانی اسلامی رونمایی شد. این پوستر برای دریافت پژوهش‌های علمي به دانشگاه‌های کشور ارسال خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *