Asset-1@20x (2)
ورود و عضویت
0
سبد خرید شما خالی است

گذر و درنگ در معماری ایران -یزد

گذر و درنگ در معماری ایران -یزد
0 دیدگاه
گذر و درنگ
حدود 15 دقیقه برای مطالعه

گذر و درنگ در معماری ایران -یزد

نخستین رویداد “گذر و درنگ در معماری ایران” توسط مرکز معماری اسلامی درشهر تاریخی یزد برگزار شد.

رویداد “گذر و درنگ در معماری ایران” از شهر میراث جهانی یزد فعالیت خود را آغاز کرد.


به گزارش روابط عمومی حوزه هنری استان یزد، مرکز معماری اسلامی حوزه هنری به منظور ترویج و احیاء هنر و معماری سنتی ایرانی ـ اسلامی و شناخت معماری بومی شهرهای مختلف ایران، سلسه رویدادهایی با عنوان «گذر و درنگ در معماری ایران» را در شهرهای مختلف ایران برگزار خواهد کرد.

این رویداد شامل آموزش کوفی نویسی و «درنگی در مسجد جامع یزد» بهمراه رونمایی از کتاب خبیر خطه خط برگزار شد.

 

 

در این رویداد که علی فروزانفر رئیس مرکز معماری اسلامی حوزه هنری، کارشناسان این مرکز و جمعی از هنرمندان و فعالان حوزه معماری از استان‌های مختلف حضور داشتند، استاد محمدرضا اولیاء عضو هیأت علمی دانشکده معماری دانشگاه یزد به معرفی مسجد جامع یزد پرداخت و در خصوص ویژگی‌های این مسجد و فرهنگ و معماری یزد مطالبی را بیان کرد.

 

.

وی با تشریح بخش‌های مختلف این بنای ارزشمند و شاخص به نحوه طراحی و تألیف فضاهای مختلف این مسجد اشاره کرد و کیفیت پیوند آن را با شهر یزد برشمرد.

اولیاء با اشاره به خطوط کوفی به کار رفته در این مسجد گفت: در ایوان اصلی مسجد به شکل بسیار زیبا و هنرمندانه ۹۹ اسم از اسماء خداوند با خط کوفی نگاشته شده که در نوع خود کم نظیر است.

مسجد جامع کبیر یزد، یکی از شاهکارهای تاریخی ایران است که در هر گوشه و کنار آن یادگارهایی از دوران گوناگون برجای مانده‌است.


این مسجد با بیش از ۹۰۰ سال قدمت از نظر معماری از سازه‌های مورد توجه مورخان و کارشناسان علوم معماری به شمار می‌رود.

گفتنی است، در این برنامه همچنین از کتاب «خبیر خطه خط» یادنامه عبدالله قوچانی کارشناس خطوط اسلامی که در 351 صفحه به اهتمام داریوش ذوالفقاری عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری تدوین و توسط خانه اندیشمندان علوم انسانی منتشر شده، رونمایی شد. لازم بذکر است مدرس آموزش کوفی نویسی تزئینی روی سفال این رویداد استاد همایون مقدس و آموزش کوفی تزئینی خانم زهرا رشیدی جهان آباد بودند.

 

 

🔸️همچنین در این برنامه از بناهای

نارین قلعه، قنات زارچ، بافت گردی ، یخچال میبد ، کبوتر خانه ، باغ دولت آباد و… بازدید به عمل آمد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *